System emerytalny w polsce i na świecie - SaveCash Blog - SaveCash.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

System emerytalny w polsce i na świecie

Opublikowany przez w emerytura ·
Tags: systememeryturaprzyszłośćpaństwo

fot.commons.wikimedia.org

Często gdy mijam ludzi z mojego otoczenia słyszę negatywne opinie na temat naszego systemu emerytalnego.Że jest mało wydolny że nie gwarantuje nam bezpiecznej przyszłości gdy osiągniemy wymagany wiek emerytalny.Że jest stworzony dla ludzi którzy go wymyślili a nie dla obywateli i niestety muszę się podpisać pod tą opinią.

Nasz system emerytalny jest jednym z najgorszych w europie i na świecie.Mimo że wpłacamy niemałe składki na nasze przyszłe świadczenia to mamy z tego niewiele a państwo również nie zachęca nas do dodatkowego oszczędzania tak jak to robi się w wielu krajach zachodnich oferując obywatelom ulgi lub dopłaty za wytrwałość.U nas rządzi biurokracja a nie jakaś realna finansowa wizja skierowana w stronę ludzi.Dlatego postanowiłem napisać o róznicach pomiędzy polskim systemem emerytalnym a zagranicznym na podstawie wybranych przykładów.

1.Polska

Polski system emerytalny jest nisko oceniany ze wzgledu na swoją wątpliwą stabilność.
Brakuje trwałych reform korzystnych dla ludzi m.in wprowadzenia zachęt podatkowych które skłaniałyby do uczestnictwa w pracowniczych  programach emerytalnych i zwiększenia kapitału w systemie emerytalnym.
Spowodowałoby to zwiększenie udziału filarów kapitałowych względem emerytury z państwowej ubezpieczalni.

2.Kanada

Kanadyjski system emerytalny, bardzo często stawiany jest za wzór.Najsłabiej wypadł pod względem zrównoważenia systemu ale wciąż dużo lepiej od Polski.

Kanadyjscy emeryci muszą liczyć przede wszystkim na siebie i własne oszczędności. Mogą odkładać swój kapitał korzystając ze standardowych instrumentów finansowych lub specjalnych, zarejestrowanych planów emerytalnych i funduszy emerytalnych.

Społeczeństwo otrzymuje od państwa jedynie minimalną emeryturę obywatelską (jest to kwota maksymalnie 1,7 tys. zł), jednak by stać się jej posiadaczem należy mieszkać w Kanadzie przez minimum 40 lat.Minimalna emerytura jest wypłacana w zależności od wysokości całego dochodu. Najbogatsi emeryci nie otrzymują wogóle wsparcia z systemu emerytalnego.W Kanadzie prowadzą również fundusz podobny do naszego ZUS-u na konto którego trafia 5 procent pensji obywateli.

3.Szwajcaria

System szwajcarski opiera się na 3 filarach. Emerytura państwowa przysługuje mężczyznom po ukończeniu 65 lat i kobietom po ukończeniu 64 lat, przy czym wiek przejścia na emeryturę może być nieco inny. Osoby, które zdecydują się wcześniej zakończyć pracę, otrzymują niższe świadczenie, a opóźnienie przejścia na emeryturę oznacza podwyżkę.

Drugi filar to pracownicze programy emerytalne. Są one obowiązkowe dla wszystkich pracowników zarabiających ponad 20 520 franków rocznie (ok. 6 tys. zł miesięcznie). Osoby samozatrudnione i niektóre inne grupy mogą dobrowolnie dołączyć do tego filaru.

Ponadto Szwajcarzy mogą kupować indywidualne produkty emerytalne, korzystając przy tym z ulg podatkowych.

4.Szwecja

Wysokość szwedzkich emerytur zależy od wysokości odprowadzanych od pensji składek, ale dla najuboższych przewidziano emeryturę minimalną (w pełnym wymiarze przysługuje tym, którzy mieszkali w kraju co najmniej 40 lat). Do odpowiednika ZUS-u trafia 16 proc. pensji Szwedów, a na indywidualne fundusze emerytalne 2,5 proc. pensji. Szwedzi mają jednak znacznie większe pole manewru niż Polacy, którzy skazani są na jeden z 14 OFE. Nasi sąsiedzi z drugiej strony Bałtyku mogą inwestować w każdy z ponad 600 funduszy, które uzyskały pozwolenie na działanie w Szwecji. Przyszły emeryt sam tworzy sobie portfel inwestycyjny.

Oprócz tego 90 proc. pracowników korzysta ze zbiorowych planów emerytalnych, na które przeznaczają kolejne kilka procent swoich dochodów.

Dodatkowo Szwedzi mogą wykupywać indywidualne produkty emerytalne.

5.Australia

Emerytura państwowa w Australii przysługuje osobom powyżej 65. roku życia (do 2020 r. wiek ten stopniowo zostanie podwyższony do 67 lat), które uzyskują przychody poniżej określonego progu. W rezultacie ok. połowa emerytów dostaje od państwa świadczenie w pełnej wysokości (równowartość ok. 2,3 tys. zł dla singli i 1,7 tys. dla osób żyjących w parach), a kolejna jedna czwarta częściową dopłatę. Najbogatsza jedna czwarta emerytów nie dostaje podstawowej emerytury od państwa.

Filar kapitałowy australijskiego systemu emerytalnego obejmuje fundusze pracownicze, na których przeznaczone jest 9 proc. pensji (do 2020 r. składka wzrośnie do 12 proc.). Ponad 90 proc. pracujących Australijczyków oszczędza w ten sposób na emeryturę, a suma kapitału funduszy jest wyższa od PKB Australii.

Oprócz tego Australijczycy mogą wykupywać indywidualne produkty emerytalne, a także dobrowolnie zwiększać swoją składkę w pracowniczych systemach kapitałowych. Tę drugą opcję wybiera ok. 1/5 zatrudnionych.

Jak na tle innych państw prezentuje się Polska oceńcie sami.Brak komentarzy

zBLOGowani.pl
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego