PPE czyli Pracownicze Programy Emerytalne i zmiany jakie czekają nas od 2018 roku. - SaveCash Blog - SaveCash.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

PPE czyli Pracownicze Programy Emerytalne i zmiany jakie czekają nas od 2018 roku.

Opublikowany przez w emerytura ·
Tags: PPEEmeryturaPracodawcy

fot.pixabay.com

Od roku 2018 czekają nas duże zmiany w kwestii naszych przyszłych emerytur.Każdy pracodawca zatrudniający powyżej 19 pracowników będzie zobowiązany do stworzenia pracowniczego programu emerytalnego który ma być ratunkiem dla przyszłych portfeli polaków wobec niskiego przyrostu naturalnego i wzrastającej liczby osób przechodzących na emeryturę.Jest to decyzja ze wszech miar słuszna.Czym zatem są PPE i jak się je nalicza.


Otóż PPE to według ministerstwa finansów Pracownicze Programy Emerytalne ich celem jest dodatkowe zabezpieczenie obywateli którym poza standardowym odciąganiem pieniędzy na drugi filar z dużym trudem przychodzi odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę.


Jak zatem wygląda cała procedura.Zarówno Pracownik jak i pracodawca a także państwo będą wpłacać określonę części kwot na nowe indywidualne konta obywateli.Z pensji zostanie odciągnięte 2% naszych zarobków.Pracodawca będzie musiał dołożyć 1,5% a państwo 0,5%.Każdy obywatel będzie mógł zwiększyć składkę o dodatkowe 2 punkty procentowe natomiast pracodawca o dodatkowy 1 punkt procentowy.Dzięki takiemu zabiegowi pracodawca będzie mógł odliczyć sobie te wpłaty od podatku i składek na ZUS.


Ministerstwu finansów zależy na zachęceniu obywateli do dodatkowego oszczędzania. Zapis do programu będzie obowiązkowy ale rząd daje obywatelom furtkę w postaci możliwości rezygnacji z programu w ciągu 3 miesięcy.

Brak komentarzy

zBLOGowani.pl
Copyright 2019.All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego