
fot.pixabay.com
Pora na analizę funduszy zrównoważonych, i podobnie jak to miało miejsce w przypadku funduszy akcyjnych mamy do czynienia z istnym pogromem.Ten kto pozostał z wymienioną grupą funduszy, jest skazany na niezły inwestycyjny rollercoaster, ponieważ spadki w ostatnich miesiącach były coraz większe, by w pażdzierniku osiągnąć swoje apogeum.
Tak naprawdę już zeszły miesiąc wskazywał na nadchodzącą apokalipsę na omawianej grupie funduszy, a obecne wyniki są tego dobitnym potwierdzeniem.Co gorsza nie zanosi się na poprawę sytuacji w najbliższych miesiącach.Dołująca GPW, negatywne dane makroekonomiczne z szerokiego rynku, oraz afera goniąca aferę na polskim rynku kapitałowym, skutecznie odstraszają nowych inwestorów, a ci którzy do niedawna lokowali swój kapitał w instrumenty wyższego ryzyka, skierowali się ku walucie obcej (dolar) bądz przenieśli swój kapitał na fundusze pieniężne i dłużne które jako jedyne trzymają się godnie.
Fundusze akcyjne i zrównoważone mogą powrócić do łaski w połowie przyszłego roku, gdy w życie wejdzie PPK co jednak stać się nie musi ,jeśli program nie zostanie pozytywnie odebrany przez obywateli, gdyż w pamięci rodaków nadal świeży pozostaje temat OFE i przeniesienia dużej części srodków na konto ZUS.Stąd zrozumiałe będą obawy ludzi co do możliwości powtórki z historii.
Jednak jest jeszcze za wcześnie by określać bliżej nieokreśloną przyszłość, bo tego nie wie nikt a prawdę jak zwykle pokaże nam życie.Przejdzmy zatem do krótkiego podsumowania wyników grupy funduszy zrównoważonych w miesiącu pażdzierniku.Miejsce pierwsze dla funduszu Investor Bezpiecznego Wzrostu który odnotował wzrost względem września (obecna stopa zwrotuw skali 12 miesięcznej wynosi 2,16%
).Na pozycji drugiej z niewielką stratą do lidera uplasował się fundusz Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego (obecna stopa zwrotu w skali 12 miesięcznej na poziomie 2,15%
).Ostatnie miejsce na podium i zarazem spory zawód dla funduszu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (obecna stopa zwrotu na poziomie 2,03%
we wrześniu było to 8,7%).



Poniżej zamieściłem wszystkie wyniki naszej wielkiej trójki.

1.Investor Bezpiecznego Wzrostu
Nie mniej niż 80% aktywów funduszu jest lokowane w dłużne papiery wartościowe, depozyty i instrumenty rynku pieniężnego. Polityka inwestycyjna zakłada inwestowanie środków w obligacje skarbowe, obligacje samorządowe, papiery dłużne banków, listy zastawne oraz płynne obligacje korporacyjne emitowane przez największe polskie przedsiębiorstwa notowane na GPW. Do 20% lokat mogą stanowić instrumenty udziałowe.
Ważne informacje
- Pierwsza wpłata minimum 50 PLN, kolejna minimum 50 PLN
- Opłata za nabycie max 0%
- Opłata za zarządzanie 1,50%
- Roczna stopa zwrotu na dzień 31.10.2018 to 2,16%
- Ryzyko inwestycyjne (2)
- Można nabyć tutaj
2.Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego
Fundusz zrównoważony inwestujący minimum 70% swoich aktywów w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych które mają siedzibę, lub prowadzące działalność operacyjną albo uzyskujące większość swoich przychodów w Stanach Zjednoczonych Ameryki lub Ameryce Północnej. Do 65% lokat mogą stanowić tytuły uczestnictwa funduszy o charakterze udziałowym. Do 20% aktywów lokowana może być w instrumenty finansowe o charakterze dłużnym.
Ważne informacje
- Pierwsza wpłata minimum 1000 PLN, kolejna minimum 500 PLN
- Opłata za nabycie max 4,50%
- Opłata za zarządzanie 2,5%
- Roczna stopa zwrotu na dzień 31.10.2018 to 2,15%
- Ryzyko inwestycyjne (5)
- Można nabyć tutaj
3.Investor Zabezpieczenia Emerytalnego
Nie mniej niż 60% aktywów funduszu lokowana jest w dłużne papiery wartościowe, depozyty i instrumenty rynku pieniężnego. Udział akcji zawiera się w przedziale od 5% do 40% wartości aktywów netto funduszu.
Ważne informacje
- Pierwsza wpłata minimum 50 PLN, kolejna minimum 50 PLN
- Opłata za nabycie max 2,50%
- Opłata za zarządzanie 3%
- Roczna stopa zwrotu na dzień 31.10.2018 to 2,03%
- Ryzyko inwestycyjne (4)
- Można nabyć tutaj